[email protected] 25 685-53-19 Pon - Pt 7:00 - 15:00
Baner Unia Europejska
Oficjalny serwis Gminy Parysów ul. Kościuszki 28, 08-441 Parysów, mazowieckie
Zasady prawidłowej segregacji odpadów
28 października 2019

Urząd Gminy w Parysowie przypomina wszystkim mieszkańcom, a w szczególności tym, którzy zadeklarowali chęć selektywnego zbierania odpadów komunalnych o obowiązku prawidłowej segregacji odpadów.

W celu prawidłowego segregowania odpadów każdy właściciel i zarządca nieruchomości w Gminie Parysów otrzymał ulotkę, która pokazuje jak należy segregować odpady komunalne. Ulotka ta jest dostępna także na stronie internetowej Gminy Parysów w zakładce gospodarka odpadami.

Jednak z informacji przekazanych przez firmę odbierającą odpady wynika, że niektórzy mieszkańcy Gminy Parysów nie przestrzegają zasad prawidłowej segregacji odpadów.

Dlatego przypominamy mieszkańcom, jak prawidłowo wykorzystać otrzymywane worki przeznaczone do segregacji odpadów:

– Worek żółty przeznaczony do segregacji tworzyw sztucznych, metalu oraz opakowań wielomateriałowych. Wrzucamy m.in. odkręcone i zgniecione butelki po napojach, nakrętki, puste plastikowe opakowania po produktach spożywczych, puste opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku, sokach itp.), puste opakowania po środkach czystości i kosmetykach (np. proszkach do prania, szamponach, paście do zębów itp.), plastikowe torby, worki, reklamówki i inne folie, aluminiowe puszki po napojach, puszki po konserwach, metale kolorowe, kapsle, nakrętki od słoików, zabawki z tworzywa sztucznego (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców)  itp.

– Worek niebieski przeznaczony do segregacji papieru i tektury. Wrzucamy m.in. opakowania z papieru, karton, tekturę, katalogi, ulotki, gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zeszyty i książki, papier pakowy, worki i torby papierowe itp.

– Worek zielony przeznaczony do segregacji szkła i opakowań szklanych. Wrzucamy m.in. puste butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych), szklane opakowania po kosmetykach (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców) itp.

– Worek brązowy przeznaczony do zbierania odpadów biodegradowalnych i odpadów zielonych. Wrzucamy m.in. odpadki warzywne i owocowe (np. obierki), gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście i kwiaty, trociny i korę drzew, resztki jedzenia itp.

– Worek czarny przeznaczony do zbierania odpadów zmieszanych. Wrzucamy to co nie nadaje się do segregacji: porcelana i talerze, artykuły higieniczne (np. pampersy, waciki, patyczki higieniczne, wata itp.), zabrudzony tłusty papier, ręczniki papierowe, zmiotki itp.

Odpady niebezpieczne, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po chemikaliach (np. po nawozach, farbach, lakierach itp.), a także zużyty sprzęt AGD i RTV można oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w PSZOK-u zlokalizowanym na ulicy Garwolińskiej w Parysowie na terenie po kółku rolniczym.

Odpady wielkogabarytowe (np. meble, dywany, materace, wykładziny, rowery, wózki dziecięce, zabawki dużych rozmiarów itp.) oraz opony samochodowe, można dostarczyć do PSZOK lub wystawić przed posesję podczas zbiórki objazdowej.

Odpady budowlane i rozbiórkowe (np. drzwi, okna, gruz, płytki, panele, wata szklana, styropian itp.) można dostarczyć do PSZOK.

Przypominamy także, że odbieranie odpadów odbywa się zgodnie z harmonogramem przekazanym właścicielom nieruchomości. W dniu odbioru odpadów muszą być one wystawione przed posesję od godziny 07:00 lub musi być zapewniony dostęp do altan śmietnikowych od strony drogi, ulicy.

map

Urząd Gminy Parysów

Adres

ul. Kościuszki 28
08-441 Parysów

NIP

826-20-64-241

REGON

711582339

GODZINY PRACY

Pon - Pt: 7:00 - 15:00

Poprawny CSS!