[email protected] 25 685-53-19 Pon - Pt 7:00 - 15:00
Baner Unia Europejska
Oficjalny serwis Gminy Parysów ul. Kościuszki 28, 08-441 Parysów, mazowieckie
Święto patrona strażaków- Św. Floriana
8 maja 2023

W dniu 7 maja 2023 r. mieszkańcy Gminy Parysów uczcili Dzień Strażaka – Rycerza Świętego Floriana. Uroczystości rozpoczęły się zbiórką ochotniczych strażaków z różnych jednostek, którzy zebrali się przed Domem Strażaka w Parysowie.

Po utworzeniu pododdziału z pocztami sztandarowymi, strażacy wyruszyli w uroczystym przemarszu do Kościoła Parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP w Parysowie, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji wszystkich strażaków z terenu Gminy Parysów oraz ich rodzin.

Nabożeństwo sprawował Ks. Kanonik Włodzimierz Tendorf Proboszcz Parafii, który podziękował strażakom za ich poświęcenie i służbę, życząc im i ich rodzinom zdrowia i wszelkiej pomyślności. Kazanie wygłosił Ks. dr hab. Andrzej Kiciński prof. KUL.

We mszy św. oprócz druhów OSP uczestniczyli: Wójt Gminy Bożena Kwiatkowska, Prezes Zarządu Gminnego OSP druh Kazimierz Sionek, Komendant Gminny druh Marek Bogusz, Zastępca Wójta Bogumiła Nowosielska.

Po Mszy Świętej podziękowania za pełnienie  tej zaszczytnej funkcji, najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy uznania i szacunku dla ich ofiarnej i często pełnej poświecenia służby oraz okolicznościowe przemówienia wygłosili Wójt Gminy Parysów Bożena Kwiatkowska oraz Prezes Gminny OSP Kazimierz Sionek.

Po zakończeniu Mszy św. goście i strażacy udali się na Rynek w Parysowie gdzie druh Mieczysław Oskroba złożył meldunek Prezesowi Zarządu Gminnego Kazimierzowi Sionkowi. Poświęcenia samochodów strażackich i strażaków ochotników dokonał Ks. Kanonik Włodzimierz Tendorf. Po czym odbył się 3-krotny objazd samochód strażackich wokół Rynku. 

Następnie uczestnicy udali się do Domu Strażaka w Łukówcu na dalsze wspólne świętowanie, gdzie Wójt Bożena Kwiatkowska przekazała na ręce prezesów i przedstawicieli jednostek publikację obejmującą działalność Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej działających w Powiecie Garwolińskim. Jest to opracowanie poświęcone strażakom – ochotnikom, ludziom wielkich serc, otwartych na niedole drugiego człowieka, ludziom z pasją, którzy w każdej chwili są gotowi nieść pomoc potrzebującym.

Na terenie Gminy Parysów funkcjonuje 7 jednostek OSP, które skupiają łącznie ok. 237 członków OSP w tym 223 ochotników i 14 ochotniczek. Mogących brać bezpośredni udział w akcjach ratowniczo- gaśniczych łącznie około 91 strażaków. Na terenie Gminy Parysów funkcjonuje również młodzieżowa i dziecięca drużyna pożarnicza przy OSP Stodzew i OSP Parysów.

Dzień Strażaka jest szczególnym świętem, które upamiętnia ofiarną i niezwykle ważną pracę strażaków. Ich praca jest nieoceniona dla społeczeństwa, a każdego dnia ryzykują swoje życie, by chronić innych. Właśnie dlatego, obchody tego święta są tak ważne, aby społeczeństwo mogło wyrazić swoją wdzięczność za ich poświęcenie i służbę.

W tym szczególnym dniu składamy wielkie podziękowania za Wasz trud i poświęcenie, sumienną służbę oraz pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Parysów. Wyrażamy podziękowanie za udział w uroczystościach państwowych i kościelnych. Życzymy wielu lat w zdrowiu, sukcesów w życiu zawodowym, w pracy społecznej oraz szczęścia w życiu osobistym.

map

Urząd Gminy Parysów

Adres

ul. Kościuszki 28
08-441 Parysów

NIP

826-20-64-241

REGON

711582339

GODZINY PRACY

Pon - Pt: 7:00 - 15:00

Poprawny CSS!