[email protected] 25 685-53-19 Pon - Pt 7:00 - 15:00
Baner Unia Europejska
Oficjalny serwis Gminy Parysów ul. Kościuszki 28, 08-441 Parysów, mazowieckie
Obchody Święta Niepodległości 2015 w Gminie Parysów
7 stycznia 2019

Uroczystości związane z 97. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęto Mszą Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Parysowie, którą celebrował ksiądz kanonik Włodzimierz Tendorf proboszcz naszej parafii. Po uroczystej Mszy Św. wszyscy zgromadzeni przemaszerowali na Rynek, aby tam złożyć wiązanki kwiatów pod Obeliskiem ku czci żołnierzy Armii Krajowej. 

Dalsza część uroczystości odbyła się w Sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Parysowie. Po powitaniu gości,  głos zabrała pani Wójt Bożena Kwiatkowska. W przemówieniu Pani Wójt zawarła m.in. –„ Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny, Ojczyzny, która ma smutną przeszłość. Dużo w niej smutku, łez, cierpienia i krwi wylanej przez naszych przodków, abyśmy mogli żyć w lepszym kraju. Należy pamiętać, że Polska to nie tylko kawałek miejsca na mapie, ale i my Polacy, którzy ją tworzymy i budujemy. Ojczyzna powinna być czymś ważnym dla każdego człowieka. Jest jak duży dom, a jego mieszkańcy to jedna wielka rodzina. Jesteśmy złączeni historią i tradycją. Czujemy się tu bezpiecznie, wśród znajomych, przyjaciół i rodziny. Okazujmy swój patriotyzm. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski. Uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny poprzez ich kształcenie, aby Polska zyskała nowych mądrych ludzi ”. 

Tegoroczne obchody Odzyskania Niepodległości uświetniła akademia patriotyczna, w wykonaniu młodzieży z Zespołu Placówek Oświatowych w Parysowie, pt. „Pieśń o tej co nie zginęła”, którego koordynatorami były panie: Joanna Kaniewska, Alicja Michalczyk, Sylwia Sionek i Agnieszka Witak. Razem z wykonawcami wszyscy śpiewali pieśni patriotyczne takie jak: „Krakowiak Kościuszki”, „Biały krzyż”, „Warszawianka z 1831 roku”, „Marsz strzelców z 1863 r.”, „Jak długo na Wawelu”, „Płynie Wisła, płynie”, „Rota”, „Pierwsza Kadrowa”, „Wojenko, wojenko”, „Białe róże”, „My, Pierwsza Brygada” oraz „Niepodległa, niepokorna”. Między pieśniami uczniowie przypominali ważne wydarzenia z dziejów Polski – mówili o rozbiorach, powstaniach, I wojnie światowej i roku 1918. Takiego występu dawno nie było. Młodzież otrzymała od zgromadzonych owacje na stojąco oraz wyrazy uznania od dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Parysowie Pani Ireny Mazur.

Uroczystości prowadziła Katarzyna Nomirska Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Parysowie. 

 

map

Urząd Gminy Parysów

Adres

ul. Kościuszki 28
08-441 Parysów

NIP

826-20-64-241

REGON

711582339

GODZINY PRACY

Pon - Pt: 7:00 - 15:00

Poprawny CSS!