[email protected] 25 685-53-19 Pon - Pt 7:00 - 15:00
Baner Unia Europejska
Oficjalny serwis Gminy Parysów ul. Kościuszki 28, 08-441 Parysów, mazowieckie
OBCHODY 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE PARYSÓW
7 stycznia 2019

11 listopada 2018 r. Gmina Parysów uczciła setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Parysowie. Homilię wygłosił ksiądz kanonik Włodzimierz Tendorf – proboszcz parafii.

 

Po mszy świętej uczestnicy obchodów przeszli pod obelisk Armii Krajowej, aby wspólnie w tym miejscu pomodlić się za Ojczyznę i poległych w jej obronie. Delegacje władz samorządowych, partii politycznej PIS, szkół, strażaków oraz harcerzy złożyły kwiaty i znicze, po czym najmłodsi uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Parysowie w asyście wyjącej syreny wypuścili w niebo balony symbolizujące nasze narodowe barwy. Dalsza część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej Zespołu Placówek Oświatowych w Parysowie. Rozpoczęła się podniosłym odśpiewaniem hymnu narodowego. Wójt Gminy Parysów Bożena Kwiatkowska wygłosiła okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniała o bolesnej historii, wspomniała również o najważniejszych postaciach Niepodległej Polski, a także o mjr Edmundzie Muszyńskim i por. Mieczysławie Frelku – żołnierzach Armii Krajowej, którzy odeszli na wieczną służbę. Głos zabrała również Pani Elżbieta Woźniak-Sionek Asystent Dyrektora Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,  która na ręce Pani Dyrektor Ireny Mazur przekazała pamiątkową flagę RP ufundowaną przez Premiera Mateusza Morawieckiego.

Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Parysowie wykonali śpiewaną akademię patriotyczną, która uświetniła ten niezwykły dzień. Każdy uczestnik uroczystości otrzymał śpiewnik z patriotycznymi piosenkami, aby móc razem śpiewać i w ten sposób przeżywać tę szczególną rocznicę.

Dziękujemy dyrekcji szkół oraz nauczycielom, którzy w sposób szczególny zaangażowali się w obchody poprzez organizację i przygotowanie upamiętnienia tego ważnego historycznego jubileuszu. Dziękuję również wszystkim mieszkańcom, za aktywny udział i obecność na uroczystościach. Podniosły i uroczysty nastrój jaki wspólnie stworzyliśmy daje prawo ocenić, że godnie upamiętniliśmy tę ważną rocznicę w dziejach Polski.

 

map

Urząd Gminy Parysów

Adres

ul. Kościuszki 28
08-441 Parysów

NIP

826-20-64-241

REGON

711582339

GODZINY PRACY

Pon - Pt: 7:00 - 15:00

Poprawny CSS!