[email protected] 25 685-53-19 Pon - Pt 7:00 - 15:00
Baner Unia Europejska
Oficjalny serwis Gminy Parysów ul. Kościuszki 28, 08-441 Parysów, mazowieckie
200 lat !
7 stycznia 2019

W dniu 8 grudnia 2018 roku mieszkanka Woli Starogrodzkiej w gminie Parysów – Pani Małgorzata Rżysko obchodziła swoje setne urodziny.

Jubileuszowa uroczystość odbyła się w niedzielę 9 grudnia i rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w kościele parafialnym w Parysowie w intencji Szanownej Jubilatki, gromadząc liczną rodzinę, przedstawicieli Samorządu Gminnego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz mieszkańców. Jubileusz setnych urodzin miał bardzo podniosły charakter.

W imieniu parafii ks. Proboszcz Włodzimierz Tendorf wraz z księdzem profesorem Franciszkiem Juchimiukiem i księżmi wikariuszami Grzegorzem Bochińskim i Piotrem Łyczewskim złożyli jubilatce życzenia urodzinowe.

Pani Bożena Kwiatkowska Wójt Gminy Parysów przedstawiła życiorys Pani Małgorzaty Rżysko i złożyła jubilatce życzenia „- Jubileusz jest także szczególnym powodem dumy rodziny, mieszkańców i władz samorządowych Gminy Parysów. To również dla mnie wyjątkowa możliwość, aby złożyć Pani serdeczne gratulacje oraz życzyć przede wszystkim zdrowia, pogody ducha i wszelkiej życiowej pomyślności. Niech każda chwila będzie dla Pani źródłem szczęścia i niech upływa w spokoju i zdrowiu a opieka naszej Parysowskiej Matki prowadzi Panią przez dalsze lata życia”. 

Następnie przedstawiciele władz samorządowych gminy Parysów Wójt Gminy Bożena Kwiatkowska, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Agnieszka Ponceleusz wręczyli dostojnej jubilatce kosz, a w nim 100 herbacianych róż, obraz Matki Bożej Parysowskiej, ciepły koc, skan aktu urodzenia.

W dalszej części uroczystości p.o. kierownika Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Garwolinie Pan Piotr Wysocki złożył życzenia i przekazał pamiątkowy bukiet kwiatów.

Rodzina przygotowała jubilatce bardzo piękną uroczystość. Nie zabrakło lampki szampana i odśpiewania dwustu lat życia.

 

Ż Y C I O R Y S

Pani Małgorzata Rżysko z domu Zawadzka urodziła się 8 grudnia 1918 roku w Starowoli. Jej rodzice Jan Zawadzki i Marianna z domu Wągrodna byli rolnikami. Pani Małgorzata miała czworo rodzeństwa: Eugeniusza, Stefana,  Helenę i Marię. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej 4- klasowej. 

Wyszła za mąż w 1941 roku za Józefa Gąskę zawierając ślub w kościele w Parysowie.  Państwu Gąskom urodziło się 2 dzieci: Stanisław i Zosia. Jednak los nie oszczędził Pani Małgorzacie bolesnych przeżyć, po zaledwie trzech latach małżeństwa zmarł jej mąż
i maleńkie dzieci.

Pani Małgorzata ponownie wyszła za mąż w 1945 roku za Stanisława Rżysko. Państwo Rżysko ciężko pracowali na 8 hektarowym gospodarstwie rolnym.  Doczekali się siedmiorga dzieci. Córek: Stanisławę, Irenę, Jadwigę, Marię, Teresę i Hannę, (która zmarła jako dziecko) i syna Grzegorza – który zmarł w 2014 roku.

Pani Małgorzata jako młodsza kobieta bardzo lubiła robótki na drutach, tkała na krosnach, przędła len i nadal pomimo ukończonych 100 lat jest bardzo samodzielna.  Na co dzień prowadzi swój dom. Nasza jubilatka twierdzi, iż starych drzew się nie przesadza i to jej wybór, iż mieszka sama. Rodzina pomaga jej tylko w trudniejszych czynnościach.

To właśnie ta pasja i miłość najbliższych pozwoliła jej doczekać w zdrowiu 100 lat życia. Pani Małgorzata doczekała się 15 wnucząt, 29 prawnucząt, 2 praprawnucząt.

 

map

Urząd Gminy Parysów

Adres

ul. Kościuszki 28
08-441 Parysów

NIP

826-20-64-241

REGON

711582339

GODZINY PRACY

Pon - Pt: 7:00 - 15:00

Poprawny CSS!